1 lutego 2013

Foto Cafe 102 - obowiązkowy punkt wycieczki po Łodzi


Słowem wstępu

Foto Cafe 102 to bez wątpienia jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na mapie łódzkich lokali. Od samego początku, a istnieje już od 8 lat (sic!), cieszy się niesłabnącą popularnością przez co zasłużyło sobie na metkę miejsca niemalże kultowego. Lokalu, którego po prostu nie wypada nie znać.

W obecnie obowiązującej nomenklaturze można by Foto Cafe 102 określić mianem klubokawiarni, chociaż w czasie, kiedy powstawało, podobne określenie nie było jeszcze w obiegu (przynajmniej łódzkim).

Dzisiejsza recenzja dedykowana jest raczej osobom spoza Łodzi, które szukają pomysłu na spędzenie wieczoru w jakimś wyjątkowym miejscu, przesiąkniętym łódzkim klimatem. Większość łodzian bowiem  doskonale orientuje się, co to jest Foto Cafe 102 - i albo z jakichś względów nie wpisują się w jego klimat i raczej nieprędko znów tam zawitają, albo - tak jak my - darzą to miejsce sentymentem i chętnie, od czasu do czasu, do niego wracają.

Zapraszamy Was do zapoznania się z naszą opinią na temat tego miejsca, a także do dyskusji na temat Foto Cafe 102 w komentarzach. Na pewno macie jakieś spostrzeżenia, które mogły nam umknąć podczas pisania tej recenzji.


Gdzie i kiedy?


Adres:  ul. Piotrkowska 102 (brama dzielona z innym znanym lokalem - Łodzią Kaliską)

Strona www: www.fotocafe102.pl

Telefon: 502 660 121

Godziny otwarcia:
Pon. - Śr.10:00 - 02:00
Czw. - Pt.10:00 - do ostatniego gościa
Sobota10:00 - do ostatniego gościa
Niedziela12:00 - 01:00

Pierwsze wrażenie

Od czasu, kiedy pierwszy raz zawitałam w progi Foto Cafe 102 minęło sporo czasu. O ile mnie pamięć nie myli byłam wówczas w I klasie liceum... Pamiętam, że wystrój od razu przypadł mi do gustu - surowe ściany z czerwonej cegły ozdobione fotografiami, stare okrągłe stoliki, przy których można zasiąść na drewnianych krzesłach albo fotelach "kinowych". Do tego wszystkiego panujący w środku przyjemny półmrok (nawet w dzień) i muzyka jazzowa lecąca w tle. Kawiarnia idealna?

Dzisiejsze Foto Cafe 102 właściwie niewiele różni się od tego sprzed lat. Zmieniają się tylko wystawy fotograficzne, a reszta jakby zatrzymała się w czasie. Na szczęście dym papierosowy czuć już tylko w sali na górze, co jako osoba niepaląca odbieram jako zmianę na plus. Chociaż zdaję sobie sprawę, że dla palaczy fakt, że Foto Cafe 102 wygospodarowało dla nich "palarnię" w zamkniętej sali na piętrze, to dobra informacja.

Myślę, że Foto Cafe 102, wystrojem i panującym w nim klimatem, jest podobne do krakowskiej Alchemii. Jeśli wśród Was są Krakusi lub osoby zakochane w pubach i kawiarniach znajdujących się na krakowskim Kazimierzu, to jesteśmy pewni, że Foto Cafe 102 przypadnie Wam do gustu.

Foto Cafe 102 jest warte odwiedzenia również latem, kiedy to lokal "wychodzi na ulicę" (a właściwie na podwórko) przez otwarte na oścież wielkie okiennice. Choć brama przy ul. Piotrkowskiej 102 może nie należy do najpiękniejszych w naszym mieście to ma swój klimat i miło siedzi się na zewnątrz przy sprzyjającej aurze.

cafe foto 102 łódź
Foto Cafe 102 (kliknij, aby powiększyć)

Obsługa

W Foto Cafe 102 obsługa zmienia się chyba dosyć często (albo ja nie mam pamięci do twarzy ;)). Istotne jest to, że nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek miała do obsługi jakieś zastrzeżenia. Wręcz przeciwnie: barmani (i barmanki) są zawsze uprzejmi, uśmiechnięci i rozmowni. Za takie podejście należy im się podwójna pochwała, bo biorąc pod uwagę obłożenie lokalu w weekendy, obsługa ma naprawdę ręce pełne roboty, a w takich warunkach przecież trudniej o zachowanie spokoju.

Menu i ceny

Wybór alkoholi, kaw i innych napojów w Foto Cafe 102 nie pozostawia wiele do życzenia. Godne polecenia jest zwłaszcza grzane wino, które w mojej ocenie nie ma sobie równych w Łodzi. Do wyboru wersja z migdałami, z pomarańczami lub z rodzynkami. Wszystkie pyszne!

Jeśli chodzi o posiłki, to radzę nie iść do Foto Cafe 102 z pustym żołądkiem, bowiem w menu znalazły się wyłącznie pozycje na tzw. "mały głód". Do dyspozycji gości jest klika rodzajów ciast domowej roboty (sernik, marchewkowe, czasami piernik) oraz tosty.

Ciasto (domowe)8 zł
Tosty5 zł
Ciasteczka wielozbożowe1,5 zł
Kawa5 - 10 zł
Kawa za alkoholem14 - 16 zł
Piwo6 - 10 zł
Grzane piwo10 zł
Wino7 zł
Grzane wino10 zł
Szprycer (500ml)12 zł
Cydr, wostok10 zł
Whiskey10 - 16 zł
Drinki10 - 28 zł
Wódka5 - 8 zł
Bombilla9 zł
Inne napoje4,5 - 5 zł


Minusy

To, co jest największym minusem Foto Cafe 102, może być równie dobrze postrzegane jako wielki plus i być dowodem na to, że lokal ten jest miejscem nie tylko popularnym, ale wręcz kultowym. Mowa oczywiście o tłumach, które zazwyczaj można tam spotkać. Wieczorami, zwłaszcza w weekendy, naprawdę trudno znaleźć wolny stolik (a nawet krzesło). Stoliki są ustawione na tyle blisko siebie, że czasami ciężko jest prowadzić rozmowę bez podnoszenia głosu. Jeśli wpadniecie na pomysł udania się do Foto Cafe 102 na randkę polujcie na miejsca bliżej baru - w głębi sali cicha romantyczna pogawędka raczej nie wchodzi w grę... Albo po prostu wybierzcie się tam w tygodniu - dużo większa szansa na bardziej kameralne spotkanie.

Ze względu na to, że stoliki są tak blisko siebie - chcąc zamówić kolejne piwo, grzane wino, czy inny trunek, niestety trzeba się między nimi przeciskać, a później odstać swoje przy barze. Dla niektórych osób może być to trochę męczące.

W dzień sytuacja wygląda lepiej, ale z drugiej strony Foto Cafe 102 ładniej wygląda w świetle świec i oświetlonych fotografii, więc mimo tych drobnych niedogodności zdecydowanie wolimy chodzić tam wieczorami.

Męski punkt widzenia

Foto Cafe 102 to miejsce, z którym od zawsze mam bardzo pozytywne skojarzenia. Przyjemny półmrok, pyszne grzane wino, "smaczne" fotografie na ścianach... Idealny lokal na osób interesujących się fotografią (to ja!), dla których jest ona zdecydowanie czymś więcej niż jednym z kilku filtrów w instagramie...

Warto podkreślić, że Foto Cafe 102 to nie tylko wino, drinki i świece. To również (a może przede wszystkim) lokal, w którym bardzo, bardzo dużo się dzieje! Wernisaże, koncerty, cykliczne pokazy filmów i animacji, spotkania literackie, promocje książek, giełda sprzętu fotograficznego. Mało? Dla mnie wystarczająco, aby stawiać Cafe Foto za wzór połączenia płaszczyzny towarzysko-kulinarnej z kulturową. Jeśli chcecie być na bieżąco z tym, co dzieje się (lub będzie się działo) w Foto Cafe 102, polecam zerkać na ich stronę na facebooku.

Informacja dla osób przyjezdnych: oficjalna nazwa lokalu - Foto Cafe 102 - jest rzadko używana przez łodzian. Zdecydowanie częściej mówi się: "Chodźmy do 102 / Cafe Foto" lub po prostu "Chodźmy do Foto" ;-)


Foto Cafe 102 (kliknij, aby powiększyć)

Końcowa Ocena

Foto Cafe 102 jest jednym z niewielu lokali, który mimo swojej sporej popularności, nie osiada na laurach, tylko wciąż prężnie działa i rozwija się przyciągając kolejnych klientów (oby tak dalej!). Często zmieniane wystawy fotograficzne, wspomniane giełdy fotograficzne - to tylko niektóre z urozmaiceń proponowanych przez Foto Cafe 102.

Jeśli uda Wam się zająć upragniony stolik, na pewno spędzicie tam przyjemny wieczór w gronie znajomych, a wszelkie niedogodności tego miejsca, obrócicie w zalety. W końcu przez ten "gwar" rozmów, możecie mieć pewność, że nikt Was nie podsłuchuje ;) W naszej opinii Foto Cafe 102 jest również dobrym miejscem na randkę, pod warunkiem, że wybierzecie się tam w środku tygodnia.

Podsumowując - z czystym sercem polecamy ten lokal wszystkim łodzianom jak i osobom spoza naszego miasta.

Foto Cafe 102 otrzymuje od nas ocenę 9/10

PS
Gorąco zachęcamy do lektury naszego wywiadu z szefem baru Foto Cafe 102 (cykl Rozmowy Kuchenne)! Ciekawa rozmowa o przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości tego miejsca :-)

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga - wszystkie komentarze są moderowane. Zastrzegamy sobie prawo do nieopublikowania komentarzy wulgarnych, obraźliwych, niemerytorycznych lub niezawierających konstruktywnej krytyki.